مرکز آموزش های بین المللی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در جزیره کیش، در روز دوشنبه مورخ 18 اسفند ماه 1399، افتتاح گردید. از آنجا که آموزش و انتقال و تبادل دانش و تجربیات کسب‌ شده فی ما بین محققان داخل و خارج از کشور سرلوحه کار پژوهشگاه رویان و از اهداف و اصول بنیادین این مرکز تحقیقاتی-درمانی و آموزشی میباشد؛ هدف از راه اندازی مرکز برگزاری دوره های آموزشی در سطح بین المللی در جزیره کیش، ایجاد پایگاهی جهت آموزش دوره های تخصصی کوتاه مدت در سطح دانشجویی، دانش آموزی و برگزاری رویدادهای بین المللی در سطح ملی و بین المللی به خصوص برای کشورهای حوزه خلیج فارس است. از ویژگی های این مرکز میتوان ظرفیت های علمی-آموزشی بالای هر سه پژوهشکده سلولهای بنیادی، زیست فناوری و علوم تولید مثل پژوهشگاه رویان در کنار فعالیت های شاخص پژوهشی و تخصصی-درمانی اشاره نمود.

این مرکز متشکل از آزمایشگاههای تخصصی: کشت سلول، مهندسی بافت و بافت شناسی- مولکولی- جنین شناسی- آزمایشگاه اختصاصی دانش آموزی –  اتاق جراحی حیوانات آزمایشگاهی،کرایوبیولوژی، کلاس درس، اتاق مطالعه کوتاه مدت و اتاق مطالعه اختصاصی مخصوص دانشجویانی که طرحهای بلندمدت دارند و همچنین رختکن اختصاصی می باشد. از سری برنامه های مرکز آموزشهای بین الملل پژوهشگاه رویان میتوان به کارگاههای آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت در سطح ملی و بین المللی اشاره نمود.

برنامه های گردشکری آموزش(Edu-Tourism)، آموزش در کنار تفریح که از کشورها و شهرهای مختلف در جزیره کیش جهت آموزش گرد هم می آیند.

این مرکز ورای آموزشهای تخصصی به متخصصین، دانشجویان و دانش آموزان، جهت ارتقای آگاهی عموم مردم و بالاخص بانوان این جزیره، کارگاهها و دوره های خاصی را تدوین و ارائه می نماید که در میان آنها میتوان به مشاوره های ژنتیکی، ناباروری، تعذیه و ورزش در دیابت و بارداری، روانشناسی ، ذخیره خون بندناف و … اشاره نمود.
از سری فعاالیت های مرکز آموزشهای بین الملل پژوهشگاه رویان در جزیره کیش می توان به راه اندازی شبکه جهانی RoyanGENE اشاره نمود.

راه اندازی شبکه جهانی آموزش:

در راستای رسالت علمی و با هدف توسعه فعالیتهای آموزشی در سطح بین المللی به منظور تحقق شعار “آموزش بدون مرز”، پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اقدام به راه اندازی شبکه جهانی آموزش با عنوان Royan GENE نموده است. اجرای این شبکه برای اعضاء فوایدی همچون بهره‌مندی از برنامه‌های محتوایی و خدماتی رویان جین، امکان شناسایی و آشنایی با دیگر محققان و افزایش  ارتباطات علمی (برنامه خدماتی)، اطلاع و بهره‌مندی از برنامه‌های علمی ملی، بین المللی در قالب edu-tourism، مشارکت اعضا در تولید و انتشار محصولات و کتاب‌های علمی آموزشی، بهرمندی از تخفیف ویژه ثبت نام در برنامه‌های آموزشی پژوهشگاه رویان، در بر خواهد داشت.

علاوه بر موارد فوق ایجاد شبکه جهانی آموزش، اهداف زیر را پیگیری می نماید:

شناسایی و افزایش ارتباط دانشجویان و محققان با اساتید و دانشمندان برجسته
دستیابی به اهداف فرهنگی اسلامی با معرفی توانمندیها و فرهنگ غنی اسلام
شناسایی ایرانیان فعال در زمینه های علمی مختلف مقیم خارج کشور
ایجاد شبکه ارتباطی موثر در برنامه های علمی بین دانشجویان و محققین ایرانی و خارجی
تحقق شعار آموزش بدون مرز با هدف کمک به کشورهای کمتر توسعه یافته، کشورهای اسلامی و مناطق محروم و بهره‌مندی از تجارب و دانش علمی مراکز بزرگ دنیا
افزایش گردش نام رویان در فضاهای مجازی بین‌المللی جهت افزایش و ارتقاء علمی
ایجاد و افزایش ارتباطات ملی و بین‌المللی مابین پژوهشگاه رویان و سایر مراکز علمی داخل و خارج
برگزاری برنامه‌های مشترک آموزشی با هدف تقویت و شناساندن بیشتر مراکز علمی داخلی
حفظ و ارتقاء جایگاه و اعتبار علمی پژوهشگاه رویان در سطح ملی و بین المللی
افزایش امکان حضور و بهرمندی دانشجویان و دانش‌‌آموزان نواحی مختلف کشور از فضاهای تخصصی آموزشی
ایجاد قالب جدید و قابل توجه برای برنامه‌های آموزشی پژوهشگاه رویان در عرصه ملی و بین‌المللی
برگزاری سخنرانی‌های علمی با حضور دانشمندان تراز اول دنیا
برگزاری کنگره بین‌المللی کشورهای حاشیه دریای خزر
برگزاری کنگره بین‌المللی کشورهای حاشیه خلیج فارس
برگزاری مسابقات علمی-آموزشی ملی و بین‌المللی
شناسایی ظرفیت‌های سایر مراکز علمی داخل در برگزاری برنامه‌های آموزشی مشترک
افزایش توانمندی علمی و کمک به تولید و انتشار علم توسط مراکز علمی داخل
بهره گیری از کمکهای بین المللی جهت ارتقاء زیر ساخت های آموزشی و پژوهش در کشور
تعامل بیشتر با انجمن‌های مختلف ملی و بین‌المللی در راستای  تبادل آخرین یافته های علمی-پژوهشی
افزایش تعاملات ملی و بین المللی در اجرای پژوهشهای چند مرکزی
تشویق سرمایه گذاری های خارجی در کشور