اتوبوس آموزشی

مقدمه

مرکز آموزشی سلول­های بنیادی برای همه با هدف توسعه و ترویج علوم نوین زیست پزشکی و با نگاه بسط عدالت آموزشی در سال 1390 بصورت رسمی‌فعالیت خود را در پژوهشگاه رویان آغاز نمود. این مرکز با ارائه انواع برنامه­های آموزشی بخصوص برای مخاطبین دانش­آموز به سرعت در بین مراکز آموزشی موقعیت خود را پیدا نمود، به نحوی که روز به روز بر حجم تقاضاها و گستره پراکندگی این تقاضاها از اقصی نقاط ایران افزوده می­گردید.

حجم بالای تقاضا و عدم ظرفیت فضای آموزشی از یک سو و همچنین عدم امکان حضور بسیاری از علاقمندان از مناطق کمتر برخوردار و دور از پایتخت از سوی دیگر این مرکز را برآن داشت تا با طرح ایده راه­اندازی و تجهیز یک آزمایشگاه سیار در قالب اتوبوس سیار آزمایشگاهی بر این محدودیت­ها فائق آمده و دانش­آموزی به دلیل عدم توانایی حضور در پژوهشگاه رویان از این امکان محروم گردد.

شکل گیری ایده

ایده راه­اندازی آزمایشگاه سیار آموزشی با الهام گیری از نمونه­های موفق و مشابه خارجی و ظرفیت­های موجود در داخل کشور توسط جمعی از پژوهشگران دغدغه­مند پژوهشگاه رویان در سال 91 شکل گرفت. بر اساس این ایده می­بایست وسیله­ایی نقلیه­ایی انتخاب می­شد که ظرفیت تجهیز و تغییر کاربری به عنوان یک آزمایشگاه سیار را دارا بوده و بتواند حداقل پذیرای 10 نفر فراگیر به­طور همزمان را داشته باشد. این ایده همه­ی گزینه­های پیش رو را به یک گزینه نهایی ختم می­نمود، تجهیز و تغییر کاربری یک دستگاه اتوبوس.

مذاکرات و همکاری­های اولیه

 بعد از نهایی شدن ایده راه­اندازی اتوبوس سیار آزمایشگاهی مذاکرات جهت تامین اعتبار و تجهیزات مورد نیاز برای اجرایی شدن این ایده آغاز شد. به این ترتیب مقرر گردید که شهرداری تهران با در اختیار قراردادن یک دستگاه اتوبوس طی قراردادی(عقد عاریه) 5 ساله و همچنین اختصاص 3 میلیارد ریال جهت تجهیز و آماده­سازی اتوبوس(جدول1-1) و ستاد سلو­های بنیادی معاونت علمی‌ریاست جمهوری نیز با اختصاص یک میلیارد و دویست میلیون تومان گرنت از سویی دیگر در اختیار پژوهشگاه رویان به منظور فعالیت­های ترویجی و آموزشی قرار گیرد.

شروع عملیات اجرایی

با تامین اعتبار و همکاری بسیار خوب شهرداری تهران و شرکت واحد اتوبوس­رانی تهران و بعد از در اختیار قرار دادن یک دستگاه اتوبوس، فاز اجرایی کار آغاز شد. طراحی و اجرای این بخش توسط شرکت پادزانیچ و با نظارت پژوهشگاه رویان به مدت 6 ماه به طول انجامید. و در نهایت درتابستان سال 93 اتوبوس آماده بهره­برداری و تحویل پژوهشگاه رویان گردید.

افتتاح رسمی‌آزمایشگاه سیار آزمایشگاهی

تیر ماه سال99 آزمایشگاه سیار آموزشی پژوهشگاه رویان در آیینی با حضور مسئولان وقت پژوهشگاه رویان، جهاد دانشگاهی، معاونت علمی‌ریاست جمهوری و شهرداری تهران و در حضور اصحاب رسانه بصورت رسمی‌افتتاح و آغاز به کار نمود.

آغاز به کار رسمی‌و شروع برنام‌‌‌های آموزشی

با افتتاح رسمی‌آزمایشگاه سیار آموزشی پژوهشگاه رویان و خبری شدن این اتفاق در رسانه­ها سیل درخواست­ها به سمت پژوهشگاه جهت استفاده از این امکان روانه شد. درخواست­های فراوان که از سراسر ایران برای مرکز سلول­های بنیادی برای همه  می­آمد حکایت از استقبال چشم­گیر مراکز آموزشی سراسر کشور از این اتفاق مبارک داشت. با برنامه­ریزی­های انجام شده و پس از اولویت­بندی­های صورت گرفته این اتوبوس در قالب برنامه­های آموزشی متنوع نیم­روزه تا چند روزه با استقرار در مراکز آموزشی مورد درخواست فعالیت­های آموزشی خود را آغاز نمود.

این برنامه­ریزی عموما در قالب ارائه 5 سرفصل کارگاهیِ آشنایی با روش­های کشت و نگهداری سلول­های بنیادی، آشنایی با حیوانات مدل آزمایشگاهی، آشنایی با روش­های مطالعه بافت(هیستولوژی)، آشنایی با تکنیک­های مهندسی ژنتیک و زیست­شناسی مولکولی و مهندسی بافت به عموم علاقمندان ارائه می­گردد.

این اتوبوس تا کنون توانسته است هزاران مخاطب از اقصی نقاط ایران و جهان را در برنامه­های متنوع خود آموزش دهد. همچنین حضور در انواع رویدادهای آموزشی و پژوهشی، حضور در جشنواره­ها و کنگره­های ملی و بین المللی از دیگر دست­آوردهای این اتوبوس است.

مهمان عزیز به سایت رویان خوش آمدید